Tulevikku suunatud STEAM sõnause võitis uus akronüüm MATIK

Tulevikku suunatud STEAM sõnause võitis uus akronüüm MATIK

Haridusedendajad Tallinna Ülikool, Heateo Haridusfond, HITSA, Insplay ja LEGO Education korraldasid sõnakonkursi leidmaks akronüümi STEAM asemele ilus ja täpne eestikeelne sõna. Konkurss osutus väga populaarseks - esitati üle 200 sõna. Võitjaks osutus keeleliselt mugav ja suupärane MATIK, mida pakkus koguni kolm eestlast.

MATIK tähistab viiel valdkonnal tuginevat praktilise kallakuga õpet ehk matemaatika, teaduse, tehnoloogia, inseneeria ning kunstide edukat ühendamist. Selline õpe muutub aina olulisemaks ning esimesi teadmisi selles vallas jagatakse juba lasteaias. Seepärast otsitigi võõrapärasele väljendile täpset vastet ka eesti keeles.

Hariduse ja Infotehnoloogia Sihtasutuse juhatuse esimees Heli Aru-Chabilan oli üks neist, kes valis MATIKu üheks lemmikuks esitatud sõnade hulgast. “Konkurss uue sõna leidmiseks oli äärmiselt tihe ja vajas lisavooru tugevate variantide tõttu - seal tegi MATIK šahh-matt konkurentidele. MATIK oli sõnana lihtne ja suupärane, ühendades endas kõik vaadeldavad teemad. Loodan, et varsti räägime igapäevaselt, kuidas MATIKu erialad on Eestis üha populaarsemad,” ütles Aru-Chabilan.

Arendavaid mänge ja haridusvahendeid pakkuva Insplay tegevjuhi Andres Sirel ütles, et MATIK eristus algusest peale sõnana, mis jääb külge. "Lapse jaoks peavad õpitegevused ja -ülesanded olema päriselust lähtuvad, praktilised, sest võõraid probleeme ei taha keegi lahendada. MATIK õpe iseloomustab just sellist lähenemist, mille tulemusena kasvab õpilaste motivatsioon uusi teadmisi omandada ja seeläbi sirguvad laiema silmaringiga maailmakodanikud," ütles Sirel. 

Konkurss kestis septembri keskpaigast 13. oktoobrini. MATIKu valis üle 200 sõna seast välja žürii, kuhu kuulusid Tallinna Ülikooli, Eesti Keele Instituudi, Heateo Haridusfondi, Insplay, HITSA, Eesti Teadusagentuuri, Teadushuvihariduse Liidu ja SA Hariduskiirendi esindajad. Loosi tahtel valitud võitja sai LEGO roboti Insplaylt. Samuti andis Bolt ühele väga hea sõnakandidaadi esitanule 70 eurot sõidukrediiti. Lisaks saavad väiksemaid temaatilisi auhindu ja teadmise eesti keele arengule kaasa aitamisest veel mitmed äramärgitud. 

Jäta kommentaar

Kommentaarid avaldatakse peale toimetaja kinnitamist.